עיצוב דירות יוקרה

עיצוב דירות יוקרה

עיצוב דירות יוקרה – מאחורי הקלעים של עידן הבנייה האורבנית המתועשת

במדינת ישראל, שהגידול באוכלוסייתה מתאפיין בגלים של מהגרים שרובם הגדול "עולים חדשים" ולצידם גם מהגרי עבודה התרחשו גלי בניה אורבנית מתועשים כבר מתחילת דרכה.

גלי בנייה אלה נבעו הן מגידול חד במספר העולים והן מעלייה חדה יחסית בילודה הטבעית.

כמענה לגידול זה ניתן לציין לדוגמה את גל הבנייה הראשון (1950 מיד עם הקמת המדינה) שהיה דל אמצעים וכונה שיכוני המעברות.

על אף הכוונה לשיכונים ארעיים שימשו מבני המעברה (פחונים ואוהלים) גם לאחר כמעט שני עשורים את יושביהם.

המציאות בה מתקיימת בנייה מתועשת לצורך שיכון המונים, לא מנעה כבר בשלב מוקדם זה, התפתחות מקבילה של צורך בעיצוב דירות יוקרה לבעלי אמצעים שמצבם הכלכלי לא היה מושפע ממצב המחסור הכללי ולעתים אף ניזון ממצוקתם של חסרי האמצעים.

באמצעיתם של שנות החמישים, כחלק ממדיניות הממשלה לפירוק המעברות ויצירת דיור קבע מסוגים שנים, נפתח גל בנייה חדש שהתאפיין ביצירת שיכונים בעיקר בפריפריה (עיירות הפיתוח) וכן בשולי הערים הגדולות וכן התפתחות מואצת בקיבוצים ובמושבים שהוקמו על מנת ליישב אזורים פריפריליים בעיקר אזורי ספר.

גם גל בנייה זה הביא עמו בהכרח שכבת מתעשרים חדשה שהפיקה רווחים מתהליך הבנייה המואץ.

לצידם הופיע גם שכבת מתעשרים כתוצאה מהליכי התפתחות תעשייתיים מסחריים וכלכליים, אשר יצרו ביקוש מוגבר לעיצוב דירות יוקרה ועיצוב בתי יוקרה לשכבה בעלת אמצעים זאת.

מאז ועד ימים אלה, התרחשו מספר גלי בנייה נוספים. הבולט בהם, היה גל הבנייה שליווה את קליטת העלייה מארצות ברה"מ לשעבר שהתרחש מאמצע שנות השמונים ועד לתחילת שנות התשעים.

גם במגביל לגל בנייה זה שהתאפיין בהקמתם של צמודי קרקע רבים וכן בנייה רוויה עלה וצף הביקוש לעיצוב דירות יוקרה ועיצוב בתי יוקרה.

עיצוב דירות יוקרה

דירות יוקרה בערים הגדולות

מצד אחד במרכזי הערים, בנייה רוויה יוקרתית בתהליכי התחדשות עירונית ומצד שני האצה משמעותית, בתהליכי עיור יזומים, והפיכתם של שטחים חקלאיים ותעשייתיים בסביבות הערים לשיכוני מגורים חדשים.

הן בתהליכי ההתחדשות העירונית והן בבנייה המואצת בשולי הערים, לצד הבנייה העממית לזוגות צעירים ומשפרי דיור ממעמד הביניים הלכה והתפתחה שכבה של מתעשרים חדשים, בעלי אמצעים ומודעות ובעיקר רצון לממש את יכולתם הכלכלית בתחום הדיור ולהיעזר בארכיטקטים ומעצבי פנים על מנת שיסיעו להם בעיצוב דירות יוקרה על פי העדפותיהם הספציפיות.

במרכזי הערים בבניה הרוויה המתחדשת כמו גם בבנייה הכפרית צמודת הקרקע התעורר ביקוש הולך וגובר לעיצוב דירות יוקרה ועיצוב בתי יוקרה כחלק אינטגרלי מאזורי המגורים הרגילים.

בישראל קיימים מספר ישובים ושכונות שמתאפיינים בהיסטוריה של מחירי קרקע ובנייה גבוהים ביותר ולצד זאת כמובן עיצוב בתי יוקרה וכאשר הבנייה אינה צמודת קרקע עיצוב דירות יוקרה.

אולם תהליכי העיור המואצים והמתעשרים החדשים שברובם מעדיפים להישאר בסביבה האורבנית הובילו להתפתחות של עיצוב דירות יוקרה כחלק מהליך של בנייה אורבנית מתועשת.

כיום ניתן למצוא בנייה אורבנית רוויה ברמות גימור איכותיות ביותר, אולם במקרים רבים רוכשים חדשים, מבקשים להפוך חלל דירתי סטנדרטי, לדירת יוקרה, כאן מתעורר הצורך לפנות לאדריכלים ומעצבי פנים המתמחים בעיצוב דירות יוקרה.

כמובן שבהליכים אלה תתבצע התאמה מרבית בין צרכיו, רצונותיו וחלומותיו של בעל הנכס ומימושם בעזרת טכנולוגיות הבנייה ועיצוב הפנים המתקדמות ביותר וזאת רק אם מי שנבחר לבצע את עיצוב דירות יוקרה הנו מעודכן ומצוי בטכנולוגיות מתקדמות אלה.

עיצוב דירות יוקרה לא רק בערים

תופעה זאת של עיצוב דירות יוקרה ועיצוב בתי יוקרה בולטת גם בבניה כפרית ושכונות מגורים של צמודי קרקע.

כאן ניתן לראות שלצד בתי מגורים סטנדרטיים בשכונות מגורים או אפילו בסביבה כפרית ולעתים באמצע המושב עולה וצומח מבנה שכל כולו יוקרה וברור לכל בר דעת שבית זה תוכנן ועוצב על ידי בעלי מקצוע מהשורה הראשונה של מי שעוסק בעיצוב דירות יוקרה ובעיצוב בתי יוקרה וזאת על אף הצניעות היחסית של הבתים בסביבה המידית של הנכס.

נסכם ונדגיש שלצד תהליכי ההתפתחות של הבנייה האורבנית המתועשת והליכי ההרחבה שעברו על ההתיישבות הכפרית (קיבוצים ומושבים) כמענה לגידול האוכלוסייה המואץ בישראל.

התפתח ביקוש הולך וגובר לעיצוב דירות יוקרה גם אם לפעמים היו תהליכים אלה של בנייה יוקרתית מוסתרים מעיין ונחבאים בשכונות נפרדות או בקומות נפרדות בבנייה רוויה.

כיום, לאור התפתחויות בתחום טכנולוגיות הבנייה ועיצוב הפנים, ניתן לשלב אלמנטים יוקרתיים בעיצוב הפנים כגון תליית טלויזיה מוסתרת, מטבחים בהתאמה אישית ועוד… וגם בבנייה רגילה או בהליכי שיפוץ מסיביים של דירות קיימות.

ובעזרת עיצוב דירות יוקרה ניתן להפוך דירות הבנויות בסטנדרט רגיל לחלוטין בסביבה אורבנית רגילה ואפילו במבנה ישן לדירות יוקרתיות בקצה העליון של הסקלה.