תיקון תריסים

תיקון תריסים

הצל שלי ואני – האם ניתן לבצע תיקון תריסים?

תיקון תריסים אינו דומה לתיקונם של מרכיבים שונים בהם אנו משתמשים בחיי היומיום שלנו. כיום מרביתם של הפריטים המרכיבים את סביבת חיינו המודרנית מיועדים מלכתחילה ל-"שימוש חד פעמי" ואולי ההגדרה הטובה יותר היא שיש להם תאריך (טווח) תפוגה קבוע מראש על ידי היצרן שמטרתו הנה שיווק מערכות נוספות.

הכלים הסניטריים שאנו קונים או רוכשים עם ביתנו, (ברזים, מערכות טוש וכו') ברובם מגיעים עם שנות אחריות רבות שלאחריהן לרוב יש צורך להחליף את האביזר במלואו (לעתים לא ניתן בכלל למצוא חלקי חילוף).

התריסים הנם חלק אינטגרלי מן המבנה ובשל כך מתעורר הצורך בתיקון תריסים. אם אלו תריסי רפרפה או תיקון תריסים חשמליים או ידניים המכונים תריסי גלילה.

בדומה לברזים והניאגרה גם מכונת הכביסה, מדיח הכלים, המיקרוגל, מקרר ואפילו כירת הגז, מגיעים עם אחריות אשר ברוב המקרים לאחר תפוגתה לא יהיה כדאי עוד להמשיך ולתקן את המוצר אלה מומלץ יהיה להחליפו בחדש וזאת כמובן בשונה מחלון שבור או תריס תקוע אותו נבקש ממי שמיומן בתיקון תריסים להשיב לפעולה תקינה.

כאשר מדובר בתריסים, מטבח או חלונות, אז לרוב נשאף לבצע תיקון מכיוון שמדובר בחלק בלתי נפרד מהמבנה.

עלות החלפה של כל פריטים כדוגמת אלה, כרוכה בהוצאה ניכרת וגבוהה משמעותית, שלצידה אי נוחות כתוצאה מהליכי פירוק הישן והתקנת החדש.

לרוב החלפתם של חלונות ותריסים ואפילו מטבח, ייעשה במסגרת של שיפוץ מסיבי כללי. משום כך כאשר ישנה תקלה במרכיבים אלה של ביתנו נשאף למצוא בעל מקצוע, שיוכל בהשקעה קטנה יחסית לבצע תיקון תריסים למשל או החלפת זגוגית ותיקון מטבח במהירות וללא "בלגן" גדול מדי.

בישראל כמדינה ים תיכונית, שבה רוב ימות השנה הנם שטופי שמש, כמעט לא תמצאו פתחים בבית (חלונות, דלתות זכוכית, דלתות מרפסת וכד'), שאינם מצוידים באפשרות הצללה כזאת או אחרת. אם דלתות כניסה לבניין עשויות זכוכית והנן חשופות לשמש אזי הזכוכית תהייה זכוכית כהה.

כאשר מדובר בבתים פרטיים או דירות אזי כמעט כל הפתחים הפונים החוצה יהיו מצוידים בתריסים על מנת לאפשר הצללה בשעות היום או לחלופין שמירה על הפרטיות בשעות הערב והלילה.

תיקון תריסים

התריס כאמצעי הצללה

בעבר היה מקובל להתקין על כל פתחי המבנה (אפילו על הדלתות) תריסי כנף רפרפה עשויים עץ אשר בנוסף להצללה יצרו שכבת בידוד נוספת.

תיקון תריסים אלה יהיה מורכב ביותר מפאת גילם ולכן לעתים יהיה צורך בהחלפתם. בשלב מאוחר יותר החלו לעשות שימוש בדלתות וחלונות כיס (הנכנסות לקיר) וגם אז הוספו לפתחים תריסים. נציין שגם במקרה כזה תיקון תריסים הנו מורכב אך בר ביצוע אם אתם נעזרים בהנדימן מיומן בתחום.

בשלב זה נכנסו לשימוש תריסי גלילה עשויים עץ ששימשו שנים רבות כפתרון ההצללה המושלם.
בתקופה מאוחרת יותר, בפתחי הבית הגדולים (המרפסות הפתוחות למשל) נעשה שימוש בתריסים עשויים אסבסט. תריסים גדולים אלה פורקו והוצאו מחוץ לחוק ולא ניתן כיום למצוא מי שעוסק בתיקון תריסים אלה.

על פי החוק רק מי שהוסמך לכך מותר לו לפרק ולפנות את התריסים ולא ניתן לתקנם.

תריסי העץ והאסבסט הוחלפו בהמשך ואז נכנסו לשימוש התריסים בהם אנו משתמשים כיום תריסים עשויים אלומיניום ופלסטיק מסוגים שונים.

תריסי מסילה, תריסי כנפיים ותריסי גלילה ידניים וחשמליים. תריסי עץ חזרו לשימוש כחלק מהאלמנטים המרכיבים את עיצובי ה"רטרו" בארכיטקטורה המודרנית ולכן ניתן למצוא בהרבה מבנים תריסי כנן ואפילו תריסי גלילה חשמליים המיוצרים עץ.

תיקון תריסים מכל הסוגים אך בעיקר תיקון תריסי גלילה ידניים ותיקון תריסי גלילה חשמליים מבוצע על ידי הנדימן, תיקונצ'יק בעל מקצוע המתמחה בתחום זה.

התריסים על פתחי הבית החיצוניים, הנם משמעותיים ביותר בארץ חמה ושמשית כישראל ולכן כאשר מצוי בביתכם תריס שאינו פועל כהלכה, מומלץ להזמין תיקון תריסים בהקדם, מכיוון שלעתים תקלה פשוטה, כתוצאה מבלאי טבעי או פגיעה טכנית קלה, יהפכו לתקלה משמעותית וגדולה כתוצאה משימוש חוזר בתריס כשהוא פגום.

למשל כאשר תריס חשמלי תקוע ואינו עולה ויורד "חלק" אזי המשך שימוש במצב זה עלול לגרור במקרה של תריס חשמלי שרפת המנוע של התריס ובמקרה של תריס גלילה ידני קריעה של סרט ההרמה או יציאת התריס מהמסילה ואפילו שבירה של שלבי התריס.

גם כשיש תקלה בתריסי רפרפה מומלץ להזמין את מי שמתמחה בתיקון תריסים מיד כאשר נתקלים בבעיה קטנה כדי להימנע מנזק מצטבר שעלול להשבית את התריס כליל.

לסיכום נציין שכאשר אתם בוחרים את בעל המקצוע שיטפל לכם בתריס המקולקל כדאי שיהיה מנוסה בתיקון תריסים על מנת להימנע מהצורך בהתמודדות עם הצורך בהחלפתו של התריס מבלי שכיוונו לכך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *